Intussen ben ik nu zo’n 9 jaar met asbest bezig. O, nee – NIET zélf. Met, voor en door mijn vader’s verschijnselen die van ‘niets’ alles bleken te doen met hem.
In 1993 wat lang aanhoudende hoestklachten. Vastgesteld werden de pleura plaques. In het artsverslag werd al verwezen naar ‘een mogelijk vroegere blootstelling aan asbest’… IK wist daar tóen NIETS van. Mijn vader wél, hij zweeg. Hij wilde óns niet belasten. Vanaf die tijd bewaarde hij allerlei krantenknipsels over asbest, de Rotterdamse havens, scheepswerven, medicijnen enz. In 1995 had hij een 1e contact met het toen net opgerichte Comité Asbestslachtoffers. Omdat hij TOEN nog geen mesothelioom had kon men NIETS voor hem betekenen.
In 2008 (..ja een sprong !) kwam dat plotsklaps anders te liggen. Op mijn aandringen liet mijn pa onderzoek doen naar een verdikking in de buik. De eerste keer …NIETS. Ik stuurde ‘m terug. Een punctie werd gedaan. Uitslag: Meervoudige tumoren in het buikvlies: Peritoneaal maligne mesothelioom. Kort daarna werd hem verteld: Meneer, deze vorm van kanker is een wat minder vaak voorkomende maar zeer hardnekkige vorm van asbestkanker. In uw situatie helaas inoperabel en ook via medicatie ongeneeslijk. Slechts enige uitstel van het overlijdensmoiment zou mogelijk zijn, mits u de bijwerkingen die beslist onplezierig zijn wenst te dragen. Dát wilde mijn pa NIET. 5 maanden later overleed hij.
Beste drs. W.L.G. van Zijl, De pagina Asbestverhalen ben ik gestart in 2012. Dat jaar dat mijn echtgenoot Klaas een rechtszaak aanspande tegen de Overheid . De conditie van Klaas ging achteruit en om toch de pagina actueel te houden vroeg ik dhr van Zelm bij te springen als moderator. Op de een of ander manier kreeg dhr van Zelm geen voldoening in de pagina en gaf aan met de pagina te stoppen in een periode dat mijn man erg achteruit ging. Mijn teleurstelling was groot want het asbestverhaal blijft tot op de dag van vandaag helaas nog niet uitgesproken. Er is een oplossing gevonden namelijk, dhr D Smeets was bereid mijn pagina – dan wel onder zijn naam als beheerder en moderator – voort te zetten. Ik ben hem daar erg dankbaar voor! Het spijt mij dat ik uw bericht nu pas lees. Dank u wel dat u mijn voormalig pagina Asbestverhalen en boek waardeerde! Met groet, Romana J.
Het verhaal heeft mij zeer getroffen, evenals het boek “Geen leven met asbest” geschreven door Romana Jasperse.
Al enige maanden volgen mijn partner en ik de facebook pagina “Asbestverhalen”.
Wij begrijpen dat deze pagina schijnt te verdwijnen.
Wij willen graag in contact komen met u omdat u genoemd wordt als moderator van deze pagina met het doel de pagina voort te laten bestaan.
Dit bericht is geschreven op 16 oktober 2018.
Mijn partner heeft mij geattendeerd op de asbestproblematiek en wij zijn de puntjes op de i aan het zetten met een innovatief preventief onderzoeksprogramma.
Deze pagina mag niet verdwijnen en wij zijn bereid eraan mee te werken opdat de pagina blijft bestaan.